V súčasnosti však problémy so žiarovkami v aute nebývajú také bežné ako kedysi. Čoraz častejšie sa používajú napríklad xenónové a bixenónové výbojky.
V starších modeloch áut nemal zákazník na výber. Dlhé roky sa totiž používali halogénové žiarovky. Vyrábali (a stále sa vyrábajú) zo skleneného obalu schopného odolávať veľmi vysokým teplotám. Vo vnútri sa nachádza inertný plyn (najčastejšie kombinácia argónu a dusíka) a volfrámové vlákno.
Akonáhle začne prúdiť elektrina z batéria auta cez volfrámové vlákno, zohreje sa na teplotu zhruba 2500 stupňov celzia a začína žiariť. Tento druh svetiel mal a má svoje výhody. Je relatívne lacný a za normálnych podmienok má životnosť okolo 1000 hodín. Žiarovky sa môžu vyrábať v rôznych veľkostiach podľa potrieb automobiliek.
Postupne sa od ich používania však ustupuje. Ukázalo sa, že zoči voči novým technológiám ako sú xenónové a bixenónové svietidlá nemajú takú účinnosť. Ďalšou možnosťou sú potom napríklad xenónové výbojky.
Prvýkrát sa objavili v roku 1991 na luxusných limuzínach. Odvtedy si len pomaly hľadali cestu do nových modelov áut a dodnes nebývajú zahrnuté v štandardnej výbave. Xenónové svetlomety (často nazývané aj ako xenóny) neobsahujú na rozdiel od halogénových svetiel vlákno.
Princíp fungovania je teda podobný, no predsa iný. Opäť je tu sklenená banka, v ktorej je xenónový plyn, ortuť a halogenidové častice. Vďaka tomu je celý prvok odolnejší voči otrasom a má predĺženú životnosť. Na protiľahlých stranách sú elektródy. Keď celým systémom začne prúdiť elektrina, plyn v trubici sa rozžiari, čím vzniká svetlo.
Xenóny sú v porovnaní s halogénovými svetlometmi účinnejšie. Predovšetkým je to väčší dosvit a rozptyl. Podobne dôležitá je aj farba a kvalita svetla. Farebná teplota svetla sa udáva v Kelvinoch. Kým klasická halogénová žiarovka má hodnotu 3200K, xenónová výbojka až 4500K, čo je iba o 500K menej, než je denné svetlo. Xenónové svetlomety majú zhruba dvojnásobnú životnosť (udáva sa zhruba 2000 hodín).
Medzi negatíva xenónov patrí ich cena. Tá je spôsobená najmä zložitosťou celej technológie, nakoľko vyžaduje zariadenie na vytvorenie a udržanie vysokého napätia. Zároveň nie sú schopné vytvoriť plný jas okamžite. Po troch sekundách sa dostávajú na úroveň halogénových svietidiel a plnú svietivosť dosahujú zhruba po desiatich sekundách.
Pomerne často sa stretávame aj s pojmom bixenónové svetlomety. Rozdiel oproti xenónom nie je až tak výrazný. Xenónové svetlomety sa používajú iba ako zdroj tlmeného svetla a plnia tak funkciu stretávacích svetiel. Nakoľko dochádza k časovému oneskoreniu pri rozsvietení, nemôžu sa používať ako diaľkové. Preto ich dopĺňajú klasické halogénové žiarovky.
V prípade bixenónových svetlometov sa tento problém podarilo šikovne odstrániť. Prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel je riešené pomocou zmeny polohy sklenenej banky poprípade posunom clony. Vďaka tomu svetlomet stále svieti, čo predlžuje životnosť samotnej výbojky.
Bixenóny teda majú výhody aj nevýhody xenónov. Za azda najväčší benefit možno považovať fakt, že aj diaľkové svetlá dosahujú väčšiu svietivosť, väčší uhol svetelného kužeľa a farebnú teplotu blížiacu sa dennému svetlu.
V našej ponuke FINAL-CD máme vozidlá vybavené xenónovými aj bixenónovými svetlometmi. Pokiaľ hľadáte nové, jazdené alebo predvádzacie vozidlo, sme tu pre vás. Ako autorizovaný predajca značiek Opel, Peugeot, Citroën, DS, Volvo, Jaguar a Land Rover máme v ponuke široké spektrum modelov áut. Staňte sa aj vy jedným z našich tisícov spokojných zákazníkov.
FINAL-CD získalo prestížny certifikát AAA Highest Creditworthiness, tento certifikát je jedným z najdôležitejších Európskych štandardov definujúcich kvalitu obchodnej činnosti. Je medzinárodne uznávanou známkou obchodnej kvality a vyhodnocuje sa na základe rovnakej analytickej metodiky pre všetky európske trhy. Spoločnosť FINAL-CD získala aj prestížny titul Superbrands, už tretí rok po sebe. Medzi Superbrands spoločnosti sme sa zaradili v rokoch 2021, 2022 a aj 2023. Je najuznávanejšou globálnou autoritou v oblasti hodnotenia a oceňovania obchodných značiek a znakom špeciálneho postavenia a uznania vynikajúcej pozície značky na lokálnom trhu. Na základe jednotných kritérií a metód každoročne oceňuje najlepšie z najlepších značiek v takmer 90 krajinách na piatich kontinentoch FINAL-CD ako jediný koncesionár značky PEUGEOT v celej Európe získal už 5x prestížne ocenenie Peugeot Servise Quality Awards. Ako koncesionár značky OPEL sme obdržali diplom OPEL C&S za najvyšší nárast predaja a trhového podielu v Českej a Slovenskej republike, taktiež za najvyšší nárast objednávok, najvyšší nárast celkových predajov náhradných dielov. Ďalej nás ocenili za najvyšší predaj v Slovenskej republike a v neposlednom rade je FINAL-CD ohodnotené 2x ako Dealer roku v oblasti služieb zákazníkom.
Vopred ďakujeme za vaše podnety a skúsenosti so službami FINAL‑CD. Napíšte nám Váš názor
Ochrana osobných údajov | Nastavenia cookies